MAGAZIN
Kezdőlap
Európai Unió
Világnéző
Világgazdaság
Kárpát-medence
Képekben
Generation
 
NEMZETKÖZI TANULMÁNYOK
Tanulmányok
Egyesület
Tanfolyam
Könyvesbolt
Keresés
 
KAPCSOLAT
Fórum
Impresszum
 


web
européer.hu

 

OTDK TANULMÁNY AJÁNLÓ

Böszörményi Nagy Gergely
[boszormenyi@fusemail.com]

Törökország európai integrációjának hatásai a transzatlanti kapcsolatrendszerre

Böszörményi Nagy Gergely, az alábbi dolgozatával a 2005. évi XXVII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Társadalomtudományi Szekciójában, a Nemzetközi tanulmányok II. zsűrijében II. helyezést ért el.

  LETÖLTÉS

 

Az atatürki Török Köztársaság a húszas évek óta alakítja demokratikus berendezkedését. 1952-től az NATO tagja, 1963-tól az Európai Közösség (ma EU) partnere – ma már hivatalos tagjelöltje. A hidegháború alatt ugyanakkor az Egyesült Államok megbízható stratégiai szövetségese volt a szovjet terjeszkedési törekvésekkel szemben, jelenleg pedig fontos szerepet tölt be a „terror ellen vívott globális háborúban”. Ankara szoros kapcsolatai a Nyugattal kezdettől fogva és mai napig két különböző szálon alakulnak: a török-amerikai és a török-európai viszony egymástól határozottan eltérő szempontok szerint ’működik’.

 

Kutatómunkám során arra kerestem választ, vajon Törökország, európai integrációjának előrehaladtával (immár intézményesen is európai országként) milyen új kérdéseket vethet fel Európa és az Egyesült Államok viszonyában – elsősorban a nemzetközi politikai szerepvállalást és az egyre inkább kulcsfontosságú energiaimport jövőjét figyelembe véve.

 

-  Törökország gazdasági integrációja vajon milyen hatással lehet az Egyesült Államok ill. az Európai Unió energiapolitikájára az ilyen szempontból fokozatosan fölértékelődő Közel-Keleten és Közép-Ázsiában?

 

-   Hatással lehet-e, s ha igen, hol és hogyan a Törökországgal kibővülő Európai  Unió az Egyesült Államok Közel-Kelet- ill. Közép-Ázsia-koncepcióira?

 

 -  Hogyan alakulhat a belátható jövőben egy intézményesen is európai Törökország és a térségbeli érdekeit változatlanul képviselő Egyesült Államok viszonya?

 

 

A következőkben tehát azokat a tényezőket igyekszem számba venni, amelyek befolyásolhatják az integrálódó Törökország szerepét a belátható jövőben kialakuló világpolitikai erőtérben. Egyaránt figyelembe véve a török, az amerikai és az európai szempontokat, minden esetben rávilágítva a vélemény- és érdekkülönbségekre, melyek akár a teljes transzatlanti kapcsolatrendszerre hatással lehetnek.

A teljes tanulmány letölthető:

  LETÖLTÉS

A szerző a Kodolányi János Főiskola Nemzetközi Kapcsolatok szakos hallgatója.

 

 

hirdetés

 

hirdetés

On
Line
EU

 
 

hirdetés

 

Copyright 2003-2004. FKKE | europeer@np.hu